Styropian to materiał bardzo kruchy i lekki. Podczas remontów naszych mieszkań, ociepleń, przy profilowaniu dachów, czy przy budowie sprawia nam wiele kłopotów. Jego cięcie należy do ciężkich zadań. Fruwające drobiny styropianu często przeszkadzają w pracy i utrudniają oddychanie. Jak temu zapobiec? Możemy użyć profesjonalnej przecinarki do styropianu lub samodzielnie wykonać urządzenie, którym wykonamy to pracochłonne zadanie. 

        Profesjonalna przecinarka do styropianu — jak działa? 

Przecinarka do styropianu, to solidne urządzenie przeznaczone do cięcia styropianu i styroduru. Każdy fachowiec powinien ją mieć w swoich urządzeniach roboczych. Jest bardzo prosta w obsłudze, a także bezpieczna dla użytkowników. Przecinarka daje możliwość obróbki w różnych wariantach, np. cięcie proste, skośne, kliny lub frezy. Profesjonalne przecinarki do styropianu posiadają wiele właściwości, które umożliwiają efektowną pracę. Można wyróżnić takie, które wycinają różne kształty ( kółka, kwadraty, wpusty), przeznaczone do cięcia w pionie, do wycinania elementów sztukaterii, np. listw, zworników. Maszyny posiadają zaczepy, dzięki którym można ją powiesić na rusztowaniu, a także nogi, co umożliwia postawienie przecinarki w pionie. Elememnty są odporne na działąnie różnych czynników atmosferycznych, ponieważ są zabezpieczone termicznie, wykonane ze stali kwasoodpornej, a także są sporządzone z aluminium. 

        Samodzielne urządzenie — co stosować? 

Można również samodzielnie wykonać urządzenie do cięcia styropianu. Jest również możliwość cięcia go nożem lub innym ostrym narzędziem, ale nie jest to dobry sposób, ponieważ styropian strzępi się i można go łatwo złamać. Dzięki domowym sposobom możemy tworzyć najróżniejsze wzory. A wszystko będzie wyglądać gładko i łądnie. Nie będzie już poszarpanych brzegów. Jak to zrobić i czym ciąć? Dobrym sposobem będzie zastosowanie struny gitarowej. Dzięki niej możliwe jest wykonanie fantastycznych wzorów. 

        Warto zastanowić się jaką metodę wybrać i która z nich będzie najtrafniejsza. Na pewno dobrym rozwiązaniem są maszyny, które można zakupić. Jest to duży plus. Jeśli lubicie eksperymentować i próbować różnych domowych metod to warto pozostać przy samodzielnie wykonanych urządzeniach.