Każdy ze sposobów łączenia metali wymaga zastosowania innej techniki łączenia. W tym artykule porównamy spawarki trybu TIG do spawarek typu MIG/MAG. Obydwie polegają na użyciu łuku elektrycznego, w którym materiał spajany i spajający są topione. Czym jednak się różnią i na czym polegają?

Spawarka MIG/MAG

Ta metoda polega na łączeniu materiałów przez łuk elektryczny, który jest wytwarzany między elektrodą topliwą a spawanym metalem. Elektrodą jest drucik podawany przez cały czas z podawarki. Wraz z drutem podawany jest także gaz osłonowy, który chroni łuk i jeziorko ciekłego metalu. Spawanie metodą MIG/MAG jest najpopularniejszą metodą spawania. Przy spawaniu metodą MIG/MAG zajarzenie łuku elektrycznego występuje w momencie włączenia dopływu prądu oraz zwarciu drucika ze spawanym materiałem.

Spawarka TIG

Spawanie tą metodą (podobnie jak metodą MIG/MAG) polega na wytworzeniu łuku elektrycznego. Tworzony jest on jednak przez nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazu obojętnego. Dzięki wykorzystaniu tej metody możesz łączyć materiały poprzez wzajemne ich stapianie ze sobą lub przez ręczne dodawanie do jeziorka spawalniczego dodatkowego materiału. Jej zaletą jest także to, że możliwe jest uzyskanie spoiny o wysokiej jakości i czystości. Nie ma ona wtrąceń i nie wymaga czyszczenia po spawaniu. Z tego właśnie powodu doskonale nadaje się do spawania stali nierdzewnej, a także innych metali potrzebujących neutralnego gazu ochronnego (np. aluminium, miedź, tytan). Warto pamiętać o odpowiednim doborze wartości natężenia prądu. Spoina dostarczana jest w farmie pręcików o grubości ok. 1 mm i długości do maksymalnie 1 metra. Bardzo częstą praktyką jest także stosowanie spoiny o lepszych właściwościach wytrzymałościowych niż spajany materiał.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej spawarki jest trudny. Niewątpliwie jednak na początku polecałbym wybranie spawarki typu MIG/MAG – jest dużo prostsza, szybsza i tańsza.