Uprawa ogrodu – niezależnie od jego charakteru, wiąże się z koniecznością posiadania pewnych narzędzi i przydatnych akcesoriów. Ich wybór będzie się w bezpośredni sposób wiązał z wielkością ogrodu i jego przeznaczeniem. Inny asortyment będzie przydatny w ogrodzie nastawionym na uprawę warzyw, a inny znajdzie zastosowanie w ogrodzie rekreacyjnym. Są jednak pewne uniwersalne i wszechstronne akcesoria ogrodnicze, które doskonale sprawdzą się podczas pielęgnacji zieleni. Należy do nich zaliczyć wszelkiego rodzaju grabie, łopaty i szpadle, różnej wielkości taczki, drobne narzędzia do precyzyjnych prac przy rabatach (np. małe łopatki, pazurki czy pikowniki), konewki, kosiarki, sekatory, piły do drewna i wiele innych. Narzędzia dostosowujemy do wielkości ogrodu: w malutkich, przydomowych ogródkach wystarczą nam narzędzia ręczne, w dużych ogrodach do akcji wkraczają również narzędzia elektryczne i spalinowe.

Warto też zwrócić uwagę na akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią prace w ogrodzie. Należą do nich nakolanniki lub specjalne podkładki z gąbki, które izolują osobę pracującą przez bezpośrednim kontaktem z ziemią. Przydatne mogą okazać się również torby do przenoszenia drobnych narzędzi ogrodniczych. Wybierając akcesoria do pracy w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Jeśli to możliwe, lepiej wybrać te wykonane z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym lub węglowym, z wyprofilowanymi uchwytami – lekkie i wygodne narzędzia znacznie uprzyjemnią pracę, w przeciwieństwie to ciężkich, topornych i nieergonomicznych.

Kupując narzędzia ogrodnicze należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, gdyż z założenia jest to sprzęt, który powinien nam posłużyć przez lata. Akcesoria do prac ogrodniczych należy również dostosować do charakteru ogrodu: pielęgnacja trawników i kwiatowych rabat nie będzie wymagała zakupu piły do drewna, zaś w sadzie wszelkie drobne narzędzia do prac w ziemi (pazurki, sadzarki do roślin cebulowych itp.) mogą okazać się zbędną inwestycją. Po zakupie odpowiednich narzędzi pozostaje już tylko regularnie z nich korzystać i cieszyć się z czasu spędzanego w starannie wypielęgnowanym ogrodzie.