Natura jest bardzo ważnym elementem codziennego życia każdego człowieka. Wiele osób ceni sobie przebywanie na łonie przyrody i chętnie zajmuje się ogrodnictwem. Plusem otaczania się roślinnością jest obniżenie stresu i wzrost zadowolenia z aktualnego sposobu spędzania wolnego czasu. 

Ogrodem wertykalnym nazywa się tak zwaną 'zieloną ścianę’ budynku. Można o nim mówić wtedy, gdy część ściany domu lub jej całość pokryta jest roślinnością. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, niestety może dostarczać również minusów. Warto przyjrzeć się więc bliżej temu zagadnieniu, aby móc podjąć najlepszą decyzję w kwestii ozdabiania budynku. 

Zalety ogrodu wertykalnego

Niezwykle ważny jest korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańca, a także obserwatorów, których przyciągnie piękna zielona aranżacja zewnętrznych ścian. Kolor natury działa uspokajająco, a także wyciszająco, pozwala skupić się na chwili obecnej i delektować tym momentem. 

Rośliny tworzą bardzo pozytywny mikroklimat, oczyszczają powietrze i dobrze wpływają na jego wilgotność. Ściana pokryta roślinnością pełni przede wszystkim funkcję pięknej dekoracji, a więc może być ciekawym rozwiązaniem na ukrycie nieestetycznego wyglądu domu. 

Dobrze sprawdzi się ona w każdej porze roku, ponieważ zimą zapobiegnie utracie ciepła, a latem ochroni budynek przed zbyt dużym nagrzaniem. 

Ogród wertykalny dobrze oddziałuje na natężenie hałasu i między innymi dzięki temu, pozwoli na skuteczniejszą i bardziej wydajną pracę. Przebywanie w pobliżu natury pozwala zachować większą koncentrację i skupienie na wykonywanych zadaniach. 

Rośliny muszą pobierać wodę, więc są doskonałym rozwiązaniem na zbyt mokry teren w otoczeniu budynku. Założenie ogrodu wertykalnego może być ciekawym pomysłem dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych ogrodów, a bardzo chcieliby zwiększyć poziom zieleni w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. 

Ogród wertykalny to ozdoba ulicy, która przyciąga spojrzenia i niewątpliwie jest ciekawą dekoracją zabudowanego miasta. 

Wady zielonej aranżacji ścian budynku

Tak jak wszystko, również to rozwiązanie ma swoje wady, o których należy pamiętać podczas zakładania tego rodzaju ogrodu. Trzeba liczyć się z faktem, że roślinność będzie przyciągała wiele różnych zwierząt. Będzie to więc idealne mieszkania dla dużej liczby owadów. 

Pokrycie ściany roślinnością może być powodem zwiększonej wilgotności wewnątrz budynku, a także powstałych zniszczeń. Rosnące pnącza mogą 'wbijać się’ w podniszczoną strukturę domu i przez to powodować jeszcze większe szkody. 

Należy pamiętać o tym, że w przypadku zrezygnowania w przyszłości z tego rozwiązania, po jego usunięciu może się okazać, że budynek wygląda nieestetycznie. 

Wskazane jest, aby wziąć pod uwagę potrzeby roślin w taki sposób, żeby miały one dostarczane wszystko czego potrzebują i nie wymagały przy tym dużej ilości pracy. W obecnych czasach, coraz trudniej jest wygospodarować sobie czas wolny, dlatego idealne rozwiązanie będzie wtedy, gdy zielona ściana zadba sama o siebie, ewentualnie z niewielką pomocą mieszkańca budynku. 

Ogród wertykalny jest piękną dekoracją domu. Bez względu na decyzje, przy wyborze warto kierować się rozsądkiem, polecane jest także korzystanie z pomocy specjalistów w dziedzinie ogrodnictwa. Po więcej informacji odsyłamy na
http://www.ainprojektowanie.com/.

Przeczytaj jeszcze: https://planetadebiana.pl/funkcjonalne-pomieszczenie-w-bloku-na-przykladzie-kuchni/