Docieplenie budynku jest jedną z najpopularniejszych inwestycji wykonywaną zarówno w nowo wybudowanych, jak i starszych domach. Polega ona na przymocowywaniu do ścian zewnętrznych materiału ocieplającego. Najczęściej używa się do tego celu styropianu lub wełny mineralnej o różnych grubościach. Jakie są jego najważniejsze zalety? 

Cieplej zimą

Jak sama nazwa wskazuje najważniejszym powodem, dla którego docieplanie domów jest tak popularne, jest chęć zwiększenia temperatury w budynku. Ściany ze względu na swoją powierzchnię mają bardzo duży wpływ na jej wysokość w pomieszczeniach. Dlatego w wielu budynkach są one głównym czynnikiem odpowiedzialnym za straty ciepła. Docieplenie sprawia, że pokoje nagrzewają się szybciej, a jednocześnie wychładzają wolniej. Ma to bezpośrednie przełożenie na oszczędności związanie z kosztami ogrzewania, niezależnie od używanego do tego celu źródła ciepła.  

Chłodniej latem

Istnieje również inny pozytywny efekt dotyczący temperatury w domu po przeprowadzeniu docieplenia, o którym mówi się mniej. Jest nim niższa temperatura w środku podczas upałów. Latem warstwa ocieplająca na ścianach działa odwrotnie jak zimą i utrzymuje gorące powietrze na zewnątrz budynku, ograniczając jego nagrzewanie. Jest to szczególnie zauważalne w pomieszczeniach położonych przy mocno nasłonecznionych ścianach. 

Wzrost wartości nieruchomości

Przeprowadzenie tej inwestycji ma wpływ również na wartość domu w przypadku jego sprzedaży. Docieplone budynki są dużo chętniej kupowane, ponieważ nabywca nie będzie musiał w takim przypadku przeprowadzać tej inwestycji samemu. Na element ten kupujący zwracają uwagę zwłaszcza w starym budownictwie, ponieważ brak ocieplenia prowadzi do szybszego niszczenia się domów, na przykład poprzez przemarzanie ścian.

Izolacja akustyczna

Materiały ocieplające w pewnym stopniu zapewniają także izolację akustyczną. Dlatego dzięki ich zastosowaniu w domu będzie ciszej. Jest to duża zaleta szczególnie w budynkach położonych przy głośnych i ruchliwych ulicach.

W przygotowaniu artykułu pomogła firma RemonTech — właściciel sklepu internetowego https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/