Obecnie istnieje szeroka gama materiałów używanych do produkcji konstrukcji okiennych. Wśród nich szczególne miejsce zajmują: okna drewniane i okna plastikowe, ponadto w sklepach (np. internetowych, które dostępne są pod hasłami okna Warszawa, Toruń, Bydgoszcz) można kupić także okna aluminiowe i konstrukcje okienne wykonane z połączonych materiałów. Taka różnorodność daje i możliwość wyboru odpowiedniej opcji. Ten stan rzeczy zmusza producentów do ciągłego doskonalenia własnego produktu, z wykorzystaniem całej gamy komponentów w procesie produkcyjnym i ciągłego doskonalenia umiejętności wytwarzania konstrukcji okiennych.

Okna wykonane z drewna

  Dziś na rynku można zobaczyć, co najmniej dwie wersje okien wykonanych z drewna. Należą do nich okna euro i bardziej tradycyjna opcja. Klasyczne drewniane okna, które wcześniej były używane do wyposażenia otworów w prywatnych domach i mieszkaniach, nazywane są stolarką okienną. Wśród ich zalet wyróżnia się następujące czynniki:

  • Czystość ekologiczna. Okna są wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska
  • Drewno – materiał jest oddychający, porowaty, dlatego wentylacja wnętrza odbywa się nawet przy zamkniętych skrzydłach
  • Drewno ma niską przewodność cieplną, a zatem jego zastosowanie w produkcji okien przyczynia się do wzrostu izolacji termicznej wewnętrznych pomieszczeń
  • Niezawodność konstrukcji okna jest osiągana dzięki dobrym parametrom wytrzymałościowym i optymalnej gęstości
  • Wysoki stopień pochłaniania hałasu dzięki niskiej przewodności akustycznej drewna
  • Niemal całkowity brak reakcji na zmiany temperatury, wysoki poziom mrozoodporności
  • Estetyka i atrakcyjny wygląd.

Plastikowe konstrukcje okien – PCV

  Okna wykonane z profilu z tworzywa sztucznego PCV to nowoczesna wersja konstrukcji okiennych oferująca nowe możliwości w zakresie aranżacji mieszkania, domu, domku letniskowego. Okna plastikowe mogą z powodzeniem zastąpić okna drewniane, są niezawodne i trwałe. Ponadto zapewniają wysoki poziom izolacji akustycznej i oszczędności ciepła, mają atrakcyjny wygląd, mogą być harmonijnie wkomponowane we wnętrze każdego stylu, nie wymagają skomplikowanej konserwacji, a specjalistyczne okucia zwiększają funkcjonalność i komfort obsługi okien.Takie cechy pozwalają oknom z PCV zajmować wiodącą pozycję na rynku konstrukcji okiennych.

  Warto jednak zauważyć, że atrakcyjność takich okien nastąpi tylko wtedy, gdy zostaną one zainstalowane profesjonalnie, a użyte materiały będą wysokiej, jakości. Wyprodukowane zgodnie z wymaganymi technologiami i prawidłowo zainstalowane plastikowe okna będą pełnić swoje funkcje idealnie, a nawet lepiej niż ich drewniany odpowiednik. Ponadto okna PCV mogą imitować dowolny rodzaj drewna, zachowując atrakcyjny odcień przez cały cykl życia.

  Nie jest tajemnicą, że okna nowoczesnej produkcji mają dobre uszczelnienie, z jednej strony jest to dobre, ale z drugiej strony całkowita szczelność może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Wywołuje stagnację powietrza w pomieszczeniu, zmniejszenie w nim tlenu, a w rezultacie gwałtowny wzrost wilgotności. Będzie to test nie tylko dla zdrowia mieszkańców domu, ale także dla wyposażenia okien. Stały przepływ świeżego powietrza jest niezwykle ważny nie tylko dla ludzkiego organizmu, ale także dla plastikowych konstrukcji okiennych.