Wszelkie prace, które są wykonywane zarówno na placu budowy jak i w innych miejscach na gruncie wymagają użycia odpowiedniego sprzętu, żeby były wykonane sprawnie oraz w jak najkrótszym czasie. Dlatego też niezmiernie ważne jest posiadania w tych miejscach m.in. ładowarek kołowych, ponieważ to właśnie one wykonują wiele bardzo ciężkich prac.

Ładowarki kołowe mają bardzo szeroki zakres zastosowania, ponieważ wykorzystywane są nie tylko na placu budowa, ale także na terenach odkrywkowej kopalni kruszywa oraz placach składowania sypkich materiałów. Ładowarki te wykonują bardzo dużo różnego rodzaju prace, gdyż nie tylko wybierają niepotrzebne materiały, ale również przewożą je w inne miejsce, równają teren, robią nasyp oraz jeszcze wiele innych rzeczy, które są w danym miejscu konieczne do wykonania. Ładowarki kołowe występują także w różnych rozmiarach, a co za tym idzie są dobierane do wielkości prac, które są do zrobienia. Obecnie na rynku znajdują się również ładowarki, które mają coraz to większą wydajność. Są one tak skonstruowane, że mogą one wykonać także niezmiernie ciężkie prace, z jakimi nie każda maszyna byłaby sobie w stanie odpowiednio poradzić. Poza tym ładowarki te w bardzo dużym stopniu odciążyły ludzi, gdyż dawniej to oni wie tych prac, których obecnie jest w stanie wykonać ładowarka kołowa musieli robić sami przy użyciu łopat oraz siły swoich mięśni.

Ładowarki kołowe są więc rzec można obecnie niezastąpionym urządzeniem do wykonywania różnego rodzaju prac naziemnych, ponieważ dzięki nim prace są wykonywane niezmiernie szybko. Jest to także o wiele tańsze rozwiązanie, gdyż jeśli tę pracę mieliby wykonać ludzie to nie dość, iż zabrałoby to im o wiele więcej czasu, to na dodatek jeszcze byłoby to znacznie kosztowniejsze, ponieważ wymagałoby zaangażowania dużej liczby osób, którym wiadomo, że za wykonaną pracę trzeba by było zapłacić. To też zdecydowanie bardziej do zrobienia prac, jeśli nie ma się własnej ładowarki kołowej, to opłaca się ją wynająć, niż najmować ludzi.