Zielona ściana w salonie to inaczej ogród wertykalny. Jest to nietypowa dekoracja ścienna, skomponowana z żywych roślin, którą możemy umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu.

Jak ją poprawnie wykonać?

     Aby wykonać zieloną ścianę w salonie, musimy zaopatrzyć się specjalny moduł z cylindrowymi otworami. Wielkość takiego systemu dobieramy do swoich potrzeb i rozmiaru posiadanego miejsca pod ogród wertykalny. Przed zamocowaniem modułu na ścianie, koniecznie należy zabezpieczyć ją przed wilgocią. Pod panelem na rośliny najlepiej zamocować stelaż, do którego przykręcimy moduł za pomocą wkrętów. Należy zadbać o dokładny i solidny montaż, ponieważ cała konstrukcja z ziemią i roślinami sporo waży.

Jeżeli nie mamy czasu na dbanie o ogród wertykalny i podlewanie roślin, warto przemyśleć zamontowanie automatycznego systemu nawadniania, który samodzielnie będzie doprowadzał wodę do roślin. Konieczna będzie główna rura doprowadzająca wodę do całej konstrukcji, oraz końcówki kroplowników umieszczone w otworach pod kwiaty.

Po wszystkich pracach technicznych możemy przystąpić do sadzenia roślin w otworach. Na 1m2 powinno się zmieścić około 25-30 egzemplarzy. Jeżeli sami nie mamy zdolności manualnych do wykonania ogrodu wertykalnego, możemy skorzystać z pomocy i doświadczenia wyspecjalizowanych firm, zajmujących się montażem zielonych ścian.

Na co zwrócić uwagę?

     Przede wszystkim należy pamiętać, że rośliny do życia potrzebują światła. Jeżeli zainstalujemy ogród wertykalny w ciemnym pomieszczeniu, z dala od promieni słonecznych, w niedługim czasie rośliny zmarnieją i będą wyglądać nieestetycznie. Z tego względu zielona ściana musi mieć dostęp do światła słonecznego, a jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba zainwestować w specjalistyczne lampy imitujące takie światło.

     Dobierając elementy na zieloną ścianę, należy zwrócić także uwagę na rodzaj sadzonych roślin. Najlepiej sprawdzą się tu pnącza, takie jak bluszcz pospolity, filodendron pnący czy syngonium. Nie wolno zapominać o niewysokich roślinach rosnących wszerz – nadadzą się tu egzemplarze z rodziny bromeliowatych i ananasowatych. Dobrze sprawdzają się także paprocie.

     Odpowiednio zaprojektowane i zadbane zielone ściany będą wspaniałą, przyciągającą wzrok ozdobą naszego domu.