Jeśli posiadasz własne mieszkanie lub właśnie nabywasz nieruchomość z rynku wtórnego, to być może Twoje cztery kąty potrzebują remontu. Jeśli planujesz coś więcej niż odświeżenie ścian mieszkania, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że musisz się liczyć z dużymi kosztami. Dowiedz się, ile może kosztować remont niewielkiego mieszkania.

Zabieramy się za remont

Kluczem jest właściwe zaplanowanie remontu. Przejąć to zadanie może za ciebie architekt wnętrz o którym więcej tutaj: https://projektowaniewnetrz24.eu/. Dzięki temu będziesz mógł oszacować przybliżony kosztorys i zgromadzić potrzebne fundusze. W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, co konkretnie chcesz zmienić w swoim mieszkaniu. Może to być tylko odmalowanie ścian, a może chcesz wymienić instalację elektryczną czy gazową albo wyremontować gruntownie kuchnię lub łazienkę? A może myślisz o wymianie mebli? W dalszej kolejności musisz zdecydować, komu zlecisz wykonanie remontu. Wiele osób decyduje się wykonać prace renowacyjne samodzielnie – czy masz do tego odpowiednie umiejętności i czas? Być może masz również znajomych lub rodzinę, którzy mogliby Ci pomóc. Jeśli nie – pozostaje ekipa remontowa, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Na koniec zostają materiały, które będą potrzebne do wyremontowania Twojego mieszkania. Wybór właściwych materiałów nie tylko zagwarantuje udany remont, ale i ma duży wpływ na koszty, dlatego warto przeliczyć wcześniej potrzebne ich ilości i oszacować przybliżony koszt.

Ile kosztuje remont?

Malowanie i tynkowanie ścian w niewielkim mieszkaniu wraz z robocizną i materiałami może kosztować nawet 10 tysięcy. Cenę tę oczywiście możesz zmniejszyć, ograniczając się do malowania, które przeprowadzisz sam. Wymiana paneli na podłogach kosztować może ok. 2 tysięcy, instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem i robocizną – ok. 5 tysięcy, wymiana grzejników – ok. 2 tysięcy, okien – 2-3 tysiące, podobnie wymiana drzwi. Remont niewielkiej łazienki może zbliżyć się do 5-6 tysięcy, w tym ułożenie płytek na podłodze i ścianach wraz z robocizną kosztować będzie 2-4 tysiące, a wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej ok. 2 tysięcy. Generalny remont niedużej kuchni wraz z meblami może sięgnąć nawet 8 tysięcy, przy czym decydując się na zabudowę na wymiar może się on znacznie zwiększyć. Łącznie za generalny remont niewielkiego mieszkania możemy zapłacić nawet 20-30 tysięcy, jednak wszystko zależy od zakresu wykonywanych prac, kosztów robocizny, które mogą różnić się, chociażby w zależności od miasta, czy jakości wybranych materiałów.